موانع اشتغالزایی در کشور قسمت پنجم

موانع اشتغالزایی در کشور قسمت چهارم
می 13, 2014

موانع اشتغالزایی در کشور قسمت پنجم

– کاهش عوارض دولتی

تعرفه‌ها و عوارض دولتی همواره و در همه اقتصادهای زنده و پویای دنیا از اهرم‌های قوی است که دولت برای تقویت اقتصاد ملی از آن استفاده می‌کند. کاهش عوارض گوناگونی که صنایع بایستی بپردازند در برابر فرار بخش‌های واسطه و تجاری یکی از معضلات بخش صنعت در کشورهای کمتر توسعه یافته بخصوص در کشور ایران است که باید دولت مردان و نمایندگان مردم نسبت به اصلاح آن اقدام نمایند .

۷- افزایش بهره وری نیروی کار

کشورهای کمتر توسعه یافته دارای ویژگی‌هایی هستند که از آن ها به عنوان مختصات این گونه جوامع در نزد اقتصاد دانان و تحلیل گران اقتصاد سیاسی اشاره می شود. یکی از این عوامل مهم بهره وری نیروی کار است. در کشورها و جوامع توسعه یافته برنامه ریزی های دقیق و علمی و دراز مدتی برای افزایش کارایی و بهره وری نیروی کار از آموزش پیش دبستانی تا دانشگاهی و کارآموزی در نظر گرفته می شود. متاسفانه یکی از بزرگ ترین مشکلات جامعه ایران نبود نیروهای ورزیده و مدیران کاردان می‌باشد. متاسفانه از زمانی که دکتر شاخت آلمانی در سال‌های ۱۳۱۰ به ایران آمد و موضوع ضعف بهره وری نیروی کار را مطرح کرد هم چنان اقتصاد ایران با این مشکل رویروست و با آن دست و پنجه نرم می کند ولی علیرغم همه برنامه ریزیهای انجام شده به نتیجه قابل قبولی دست نیافته‌ایم. لازم به تذکر است فشارها و تحریم های بین المللی نیز در سالهای پس از انقلاب بی تاثیر نبوده است .

۸- تغییر نگرش سیاست‌های مالی و پولی

یکی از مهم ترین اقدامات در این بخش و برای تقویت صنعت و تجارت سالم برای کاهش نرخ بی‌کاری تغییر نگرش به سیاست های مالی و پولی است. سیاست‌های مالی و پولی بهترین ابزار را در اختیار سیاست گذاران قرار می دهد تا در جهت کاهش نرخ بی‌کاری و اشتغازایی پایدار حرکت کنند. چه کسی نمی داند که یکی از مهم ترین موانع اشتغال زایی در کشور نرخ بالای سود تسهیلات بانکی برای صنایع و سرمایه گذاری های دراز مدت است.

کاهش نرخ سود در وضعیتی که تورم دو رقمی است اقدامی غیرمعقول و غیراقتصادی ارزیابی می شود اما با توجه به این موضوع دولت باید به سمت کاهش نرخ تورم به منظور کاهش نرخ سود بانکی توجه ویژه ای داشته باشد.اما در بعد سیاست های مالی نیز باید اشاره کرد که دولت هیچ گاه نباید از این ابزار به عنوان ابزاری جهت افزایش درآمد نگاه کند.

دولت اگر هم مثلاً اقدام به افزایش نرخ مالیات ها می کند این افزایش حتماً باید در یک بسته سیاستی جهت کاهش نرخ بیکاری دیده شده باشد.

همچنین باید به این واقعیت اشاره کرد که بیکاری بیماری مزمنی است که هنوز زوایای پنهان آن برای سیاستمداران آشکار نشده است.

درآمدهای بالای نفتی از جمله دلایلی است که باعث این مسأله شده است و مسلماً اگر درآمدهای نفتی کشور کاهش یابد آنگاه شاهد نگاه های جدی تر به این امر خواهیم بود.
حرکت به سمت تهیه آمارهای واقعی اولین گام جهت حل معضل بیکاری است و دومین گام نیز همگرایی و همدلی تمام مسئولان و سیاست گذاران می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.